Znaczenie uważności w zarządzaniu stresem

Przez: Dominik Zalewski Kategoria: Porady dietetyczne Dodano: Komentarze: 0 Ulubione: 231

Jak praktykować uważność?  Filozofia Herbalife Nutrition to holistyczne podejście, które kładzie nacisk na wybór zdrowej żywności, nawodnienie, odpoczynek, ćwiczenia i zdrowe nawyki w ramach zbilansowanej diety i kilka prostych czynności, wykonywanych codziennie. 

Ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie Molecular Psychiatry dowodzą, że depresja
i stres zaburzają metabolizm, a nawet mogą zniwelować korzyści płynące ze zdrowego odżywiania.

Przedmiotem badania były procesy zapalne* zachodzące w organizmie kobiet, które jednego dnia jadły posiłek na bazie mięsa, bogaty w tłuszcze nasycone, a kolejnego – zdrowszy posiłek roślinny. W tych dniach, gdy kobiety spożywały posiłek roślinny i nie były narażone na stres, obserwowano u nich niską reakcję zapalną. Natomiast zestresowane kobiety, nawet jedzące posiłek roślinny, wykazywały reakcję zapalną na równi z osobami spożywającymi mniej zdrowe, mięsne potrawy.

Powyższe badanie wskazuje, dlaczego w dzisiejszym, zestresowanym świecie potrzebujemy takich technik jak uważność, by zrównoważyć stres i presję w pracy i życiu codziennym.

Uważność, często stosowana jako technika terapeutyczna, jest definiowana jako „stan psychiczny osiągnięty poprzez skupienie uwagi na chwili obecnej, przy jednoczesnym spokojnym dostrzeżeniu i akceptacji własnych uczuć, myśli i doznań cielesnych”.

Wykazano, że świadomie oddychanie, medytacja, joga, relaksacja i inne techniki sprzyjają uważności, która z kolei może złagodzić objawy depresji i lęku, a nawet poprawić zdolności poznawcze.

Uważność, medytacja i joga mogą pomóc w skupieniu się, złagodzeniu stresu i zmianie nastawienia, zwłaszcza w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami i odpowiednią dietą. Inne badanie opublikowane we Frontiers in Neuroscience ujawniło, że osoby praktykujące uważność mają większą zdolność kontrolowania negatywnych emocji. Wystarczy tak niewiele: zaledwie 20 minut medytacji dziennie może zmniejszyć niepokój i poprawić stan emocjonalny.

Jak praktykować uważność? Można skorzystać z popularnych aplikacji, ale wiele osób osiąga lepsze wyniki na zajęciach grupowych. Filozofia Herbalife Nutrition to holistyczne podejście, które kładzie nacisk na wybór zdrowej żywności, nawodnienie, odpoczynek, ćwiczenia i zdrowe nawyki w ramach zbilansowanej diety. Jeśli czujesz się zestresowany w pracy, spróbuj pospacerować przez 20 minut, by oczyścić umysł. Możesz walczyć ze stresem różnymi metodami, ale wprowadzenie ich w życie wymaga planu i kilku prostych czynności, wykonywanych codziennie.

* Badanie opublikowane w Molecular Psychiatry jest jednym z pierwszych poświęconych zagadnieniu, jak depresja, stres i dieta mogą wpływać na reakcję zapalną.

Komentarze

Zostaw swój komentarz