BŁONNIK...Co o nim wiesz?

Przez: Dominik Dev Kategoria: Przepisy na koktajle Dodano: Komentarze: 0 Ulubione: 211

Błonnik odgrywa ważną rolę w naszej diecie. Błonnik wchłania wodę, pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości nie dostarczając dodatkowych kalorii. Zdrowa dieta  powinna być bogata w błonnik z wielu powodów.

Oba rodzaje błonnika - rozpuszczalny i nierozpuszczalny - to naturalne 

Błonnik odgrywa ważną rolę w naszej diecie. Błonnik wchłania wodę, pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości nie dostarczając dodatkowych kalorii. Zdrowa dieta  powinna być bogata w błonnik z wielu powodów.

Oba rodzaje błonnika - rozpuszczalny i nierozpuszczalny - to naturalne substancje włóknikowe znajdujące się w pełnych ziarnach zbóż (razowym pieczywie, grubych kaszach, brązowym ryżu), warzywach i owocach (brokułach, marchwi, cytrusach, jabłkach). Produkty pełnoziarniste i otręby są bogate w błonnik nierozpuszczalny, natomiast w warzywach i owocach jest więcej rozpuszczalnego. Błonnik nie dostarcza witamin ani mikroelementów, przyśpiesza utratę kilogramów oraz kontrolę wagi.
Błonnik nierozpuszczalny (celuloza, ligniny), z którego zbudowane są ściany komórkowe roślin, działa jak wypełniacz. Wchłania wodę, lecz się w niej nie rozpuszcza, przyśpieszając skutecznie perystaltykę jelit.

Błonnik rozpuszczalny  wiąże dużą ilość wody, pęcznieje w żołądku, rozciąga jego ściany, dając poczucie sytości. Opóźnia też moment, w którym pokarm opuszcza żołądek. Zmniejsza głód i nie dostarcza kalorii, więc ułatwia odchudzanie. Ale to nie jedyny mechanizm wspomagający odchudzanie. Rozpuszczalne frakcje błonnika tworzą delikatny żel, który wypełnia żołądek i pokrywa ściany górnego odcinka przewodu pokarmowego, spowalniając wchłanianie węglowodanów. To pozwala kontrolować stężenie cukru we krwi. Ten rodzaj błonnika pomaga także oczyścić organizm z toksycznych produktów przemiany materii i metali ciężkich. Najwięcej tego rodzaju błonnika znajduje się w  skórce owoców i warzyw,  oraz w roślinach strączkowych, orzechach, ziarnach zbóż.

Błonnik pomaga opóźnić wchłanianie cukru do krwi, dodatkowo wspiera utrzymanie odpowiedniego poziomu energii. Przyspiesza procesy trawienne, oczyszcza przewód pokarmowy, zwiększa produkcję flory bakteryjnej w jelitach.

 

Ile błonnika powinno się znajdować w diecie?

Skuteczność błonnika w kuracjach odchudzających w połączeniu z niskokaloryczną dietą jest naukowo potwierdzona. Aby błonnik działał, trzeba codziennie jeść 30 g tego składnika. Odpowiada to np. 3 łyżkom otrąb pszennych, grahamce i jabłku albo 1/2 litra zupy jarzynowej z mrożonych warzyw, 3 średnim ziemniakom, 4 łyżkom szpinaku i 2 bananom. Należy zastąpić białe pieczywo razowym, jeść grube kasze, 5 razy dziennie porcję warzyw, 2 razy dziennie porcję owoców i dodawać do potraw otręby. Jedząc produkty bogate w błonnik, należy w ciągu dnia wypić minimum 2 litry płynów. Pamiętaj - jeśli dotychczas unikałeś takich produktów, włączaj je do diety stopniowo aby organizm powoli przyzwyczajał się do zwiększonej ilosci błonnika regulując w sposób naturalny procesy trawienne.

Napój błonnikowy Herbalife

Napój błonnikowy to pyszny i prosty sposób na zwiększenie codziennego spożycia błonnika.
Wyjątkowa kompozycja błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego.
Napój błonnikowy zawiera błonnik pochodzący z sześciu źródeł: jabłek, owsa, kukurydzy, cytrusów, cykorii i soi.
Każda porcja zawiera 5 g błonnika i TYLKO 15 kalorii.

Błonnik i Zioła Herbalife

Osoby zdrowe mogą przyjmować preparaty z błonnikiem. Tabletki Błonnik i Zioła Herbalife to suplement diety, który wspomaga naturalne mechanizmy usuwania produktów przemiany materii i toksyn.
Suplement łączy błonnik owsiany oraz wyselekcjonowane zioła, które wspólnie działając wspierają skuteczną eliminację produktów przemiany materii ze spożywanego jedzenia. Oczyszczony układ trawienny może funkcjonować bardziej efektywnie, może także zapewnić lepsze wchłanianie składników odżywczych pochodzących z pożywienia. Suplement  pomaga w regulacji procesu trawienia, wpływa korzystnie na poziom cholesterolu, daje uczucie sytości, co jest szczególnie ważne w czasie diety odchudzającej.

Dieta uboga w błonnik może spowolnić proces trawienia, powodując zaparcia i osadzanie toksyn na ściankach jelit. Spożywając codziennie sugerowaną ilość świeżych warzyw i owoców możemy dostarczyć odpowiednią ilość błonnika dietetycznego, niezbędnego do optymalnego funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Czy spożywasz go wystarczająco? Uzupełnij niedobory naszym suplementem błonnikowym, do którego dodaliśmy specjalną mieszankę ziół, wspierających proces przemiany materii.

Plan żywieniowy

Plan żywieniowy przygotowany przez naszego dietetyka w postaci diety, rozpisanej na 7 dni, zawiera produkty oraz przepisy na posiłki zawierające odpowiednią ilośc błonnika w codziennej diecie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą gotowych zestawów produktów Herbalife

Komentarze

Zostaw swój komentarz